Українська версія сайту

З Україною в серці

21-05-2016

19 травня Україна святкувала День вишиванки.

Українська вишиванка – національний символ нашої країни, наша гордість і справжній витвір мистецтва. Вишиванка проміниться теплом рідної душі. Саме тому родові реліквії є такими сильними, помічними й необхідними. Вони ніби зв’язують покоління роду. Побажання: «Щоб не переривалася нитка в роду!» можна тлумачити як у прямому значенні – через вишиті ритуальні, обрядові речі, так і в переносному: нитка – родова лінія життя.

Дещо про традицію вишивання рушників, що прирівнюються до святих речей. Ще із давніх часів рушник уособлював дорогу до неба, зв'язок із Всевишнім. Його вишивали завжди з певною метою, до відповідної події у майбутньому. Хрестик за хрестиком, мак і барвінок, хміль і дубове листя, кетяги калини і винограду, волошки і жовто-гаряче туге пшеничне колосся, яскраво-блакитна смужка моря та річки, зелена гілка яблуні з рум’яними плодами соковитими барвами лягали на полотно.

Майже всі дівчата займалися вишиванням. Майстрині намагалися уявити життя в любові, щасті, достатку зі своєю «половинкою». За повір’ям, і не без підстав, такі рушники після шлюбу слід було зберігати не на видному місці, а в скрині.

Сьогодні ми стоїмо на порозі повернення тих знань, якими володіли наші предки. Світогляд, свідомість людей у наш час активно змінюється. І багато хто хоче пізнавати духовно-звичаєві корені, до яких належить, безперечно, традиційна культура. Можна сказати, що мистецькі речі такого побуту допомагають нам осягнути свій генотип.

Виставка, яку підготували співробітники загальної бібліотеки в інституті №3 до свята вишиванки, містить багато корисного матеріалу на цю тематику.

З Україною в серці

З Україною в серці

Оксана Батрак,
провідний бібліотекар відділу №3 загальної бібліотеки

 
Портал Національної академії внутрішніх справ
X
X